marasinski

dr Cezary Marasiński

Konsultant ds. etyki, filozofii i plastyki

Pracownia Plastyczna
    Pracownia Filozofii i Etyki

Dyżur:  poniedziałek     11.00 - 12.30

czwartek            14.00 - 15.30

Wykształcenie:

• magister sztuki (specjalność grafika projektowa) – 1995 r., P.W.S.S.P w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego) Wydział Grafiki i Malarstwa;
  • doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii – 2010 r., Instytut Filozofii UMK w Toruniu.
  • nauczyciel mianowany - 2015 r.

Działalność:

Bierze czynny udział w konferencjach i sesjach naukowych oraz w wyjazdach studyjnych (Be active and stay sustainable, Afyonkarahisar, Turcja 2012 r.; „Edukacyjny wymiar rozwoju zrównoważonego”, Bruksela, Belgia 2014r.) Organizuje zajęcia warsztatowe (np. warsztat hermeneutyczny Znaczenie horyzontu pokoleniowego dla recepcji twórczości Jana Potockiego”).

W 2015 zorganizował warsztaty grafiki EBRU oraz wystawę "Wodna grafika EBRU - równowaga zaklęta w ksztłtach" w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

Publikuje teksty. Pod koniec 2013 r. ukazała się książkowa wersja jego doktoratu Filozoficzne aspekty kultury śmiechu, dofinansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W 2014 r. był projektantem i realizatorem obszernej prezentacji graficznej (25 wielkoforamtowych plansz) pt. „Ludzie – edukacja – rozwój"/"People – Education – Development", poświęconej nowoczesnemu szkolnictwu zawodowemu. Cykl graficzny został zaprezentowany w siedzibie Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli w ramach projektu „Łódzkie nabiera prędkości II”.

W 1999 r. prowadził osobiście oficjalne stoisko Polskiej Książki Artystycznej podczas Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie w Izraelu. Ponadto jego prace z zakresu unikatowej książki były prezentowane na wystawach zbiorowych w Polsce, USA i Bułgarii współorganizowanych przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

W 2014 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Zainteresowania:

filozofia/sztuka:

• Edukacja artystyczna w XXI wieku;
  • Twórczość plastyczna jako gra: rozumienie świata jako efekt gry ujętej w kontekście hermeneutycznym;
  • Rola popędu gry i zabawy w edukacji i twórczości;
  • Dzieło plastyczne jako przeżyte wydarzenie (rola przypadku – rola formy);
  • EBRU czyli techniki graficzne wykorzystujące, jako swój zasadniczy środek działania, swobodny ruch farby unoszącej się na powierzchni wody.

filozofia/etyka:

• Sądy dotyczące prawdziwości, sądy dotyczące dobra i zła a sądy dotyczące piękna – wzajemny stosunek 3 władz sądzenia w dzisiejszej kulturze;
    • Inny. Tolerancja. Empatia.;
    • Prawa człowieka, Konstytucja RP, Karta Nauczyciela;
    • Współczesne światopoglądy. Możliwości wyobraźni wobec nauki i religii;
    • Etyka zrównoważonego rozwoju.