podgorskaJ

Konsultant ds. pedagogiki specjalnej

Pracownia Pedagogiki Specjalnej

Dyżur:  czwartek     13.00 - 16.00

• Pedagog (nauczanie początkowe), pedagog specjalny (surdopedagogika), psycholog, logopeda.

• Profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Zakładu Pedagogiki Specjalnej i Logopedii.

• Wieloletnie doświadczenie w pracy akademickiej i kształceniu nauczycieli - w Uniwersytecie Łódzkim, w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, w Uniwersytecie M.Kopernika w Toruniu i in.; nauczyciel mianowany.

• Doświadczenie pozaakademickie w pracy z osobami z niepełnosprawnością: była nauczycielką w szkole specjalnej, psychologiem w Centrum Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, pełnomocnikiem Rektora UŁ ds. osób niepełnosprawnych, rzecznikiem studentów z niepełnosprawnością w WSP. Specjalistka pomocy psychospołecznej w poradni Fundacji Wsparcia Psychospołecznego.

• Prowadziła wiele szkoleń z zakresu diagnostyki funkcjonalnej, wczesnego wspomagania rozwoju, pracy pedagogicznej i pracy socjalnej z osobami niepełnosprawnymi dla nauczycieli, psychologów, pracowników socjalnych; była kierownikiem studiów podyplomowych Logopedia z emisją głosu na UŁ oraz Wczesne wspomaganie rozwoju i wczesna interwencja w WSP.

• Autorka i współautorka 12 książek (tym 5 monografii) i 80 artykułów naukowych

• Ekspertka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej z zakresu niepełnosprawności i pracy socjalnej z osobami z niepełnosprawnością; autorka kilku ekspertyz naukowych; jej opracowania przyczyniły się m. in. do wyodrębnienia w Polsce dwóch nowych zawodów: wychowawcy małego dziecka oraz specjalisty poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego.

• Członek Rad Naukowych kwartalnika „Niepełnosprawność – Zagadnienia, Problemy, Rozwiązania” i międzynarodowego wydawnictwa „Hnuti-R” (Czechy); redaktor tematyczna czasopisma naukowego „Kultura i Wychowanie”.

• 4 nagrody Rektora UŁ za osiągnięcia naukowe i dydaktyczno-wychowawcze, 2 nagrody „Uwolnić Motyla” Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, nagroda „Lodołamacza Specjalnego” Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych; promotor wielu prac magisterskich poświęconych problematyce niepełnosprawności nagrodzonych w konkursach lokalnych i ogólnopolskich.